W poniedziałek, 13 września 2021 r. uczniowie kl. VI pod opieką p. M. Majchrzak i p. M. Kiciak wybrali się na wycieczkę do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sochaczewie.

Kilka minut po godz. 9.00 w oddziale dla dzieci rozpoczęła się lekcja biblioteczna, podczas której dowiedzieliśmy się: czym różni się biblioteka od księgarni, jak zbudowana jest książka, jak należy zachowywać się w bibliotece i czytelni. Naszą wiedzę o pojęciach bibliotecznych utrwaliliśmy wspólnym rozwiązywaniem krzyżówki. Następnie pani bibliotekarka oprowadziła nas po bibliotece, omówiła znaczenie symboli na książkach i regałach (sygnaturę obrazkową) i poprosiła, aby każdy z nas wybrał sobie jedną książkę z działu Nowości. Naszym zadaniem było zapoznać się z informacjami umieszczonymi na okładce książki, a później  krótko przedstawić jej tematykę i ocenić, czy warto ją przeczytać i polecić innym. Uczniowie, którzy mieli w bibliotece kartę biblioteczną lub wypełnioną przez rodzica zgodę, pozwalającą na założenie takiej karty, mogli wypożyczyć książki, które im się spodobały.

Druga część lekcji bibliotecznej odbyła się w oddziale dla dorosłych, gdzie nauczyliśmy się, jak wyszukać potrzebny utwór w katalogu internetowym, a następnie znaleźć książkę na regale. Dowiedzieliśmy  się, że oprócz książek można wypożyczać także audiobooki i korzystać z jednej karty we wszystkich filiach biblioteki. Ciekawi byliśmy aplikacji Legimi,  funkcjonowania Dyskusyjnego Klubu Książki czy finansowania biblioteki – płatne usługi. Pani bibliotekarka odpowiedziała na wszystkie nasze pytania, a później wręczyła nam zakładki do książek z logo biblioteki.

Zadowoleni ze spotkania, udaliśmy się do pizzerii Da Dagrasso, która zlokalizowana jest na parterze tego samego budynku. Z apetytem zajadaliśmy nasze ulubione pizze i makarony,  prowadziliśmy rozmowy na różne tematy i robiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Przed powrotem do szkoły zjedliśmy jeszcze pyszne lody na placu Kościuszki i wyruszyliśmy w drogę powrotną.

Nie spodziewaliśmy się, że biblioteka będzie tak miłym i ciekawym miejscem,
w którym można nie tylko wiele się nauczyć, lecz także interesująco spędzić czas. Wycieczka bardzo nam się podobała i chętnie w przyszłości ponownie odwiedzimy bibliotekę.

Uczniowie kl. VI

 

Opiekunowie i uczniowie kl. VI serdecznie dziękują p. Małgorzacie Nagłowskiej i Hannie Jażdżyk z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sochaczewie za przeprowadzenie lekcji bibliotecznej oraz oprowadzenie nas po bibliotece.