W świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie z Historią, które poprowadził Łukasz Kowalski – działający w ramach Sochaczewskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Wesoła Kompania” i od dwudziestu dwóch lat zajmujący się i popularyzujący historię, poprzez jej jak najwierniejsze odwzorowanie.

Uczestniczący tego dnia w zajęciach świetlicowych, uczniowie i uczennice, poznali dzieje ziemi sochaczewskiej i samego miasta. Liczne rekwizyty: elementy uzbrojenia, naczynia, ubrania, przedmioty codziennego użytku, a także publikacje urozmaiciły opowieści o wydarzeniach sprzed kilkuset lat. Nie zabrakło opowieści o początkach państwowości i wyglądzie typowych osad z X, XII czy XIII wieku, które na równinnym obszarze Mazowsza, miały ogromne znaczenie dla rozwoju handlu i szerzenia się kultury łacińskiej.

Uczniowie mogli też dowiedzieć się, dlaczego Sochaczew znajdował się przy odpowiedniku średniowiecznej „drogi szybkiego ruchu”, czyli rzece Bzurze, co świadczyło o zamożności człowieka w państwie Mieszka Pierwszego, a nawet, po co w tarczy Piastowskich Drużynników znajdowało się umbo… oraz co to było.

Niemal 90 minut spotkania nie wyczerpało tematu historii Sochaczewa, Mazowsza
i średniowiecznej Polski, a jednocześnie pokazało, że wielu młodych uczestników, posiada imponującą i wykraczającą poza swój wiek, wiedzę na temat przeszłość.

„Wesoła Kompania” jest grupą osób z Sochaczewa i okolic, które w wolnym czasie
i z wykorzystaniem własnych umiejętności oraz środków, odtwarza kulturę materialną Słowian zachodnich, ze szczególnym uwzględnieniem terenów dzisiejszej Polski, Niemiec
i Czech.

Więcej informacji:
http://wesola-kompania.pl/
https://www.facebook.com/wesolakompania

Składamy serdeczne podziękowania

Panu Łukaszowi Kowalskiemu

za przeprowadzenie ciekawej lekcji historii

i zainteresowanie uczniów przeszłością Sochaczewa.