Światowy Dzień Mycia Rąk

15 PAŹDZIERNIKA OBCHODZIMY ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK

Mycie rąk 2020.

Tu liczy się technika i precyzja!

Światowy Dzień Higieny Rąk

Te kilkadziesiąt sekund z wodą i mydłem to nasza pierwsza obrona nie tylko przed zarażeniem koronawirusem, lecz też innymi chorobami. Jednak, aby mycie rąk dało efekty, trzeba to robić dobrze. Dla wszystkich, którzy chcą sprawdzić swoją technikę, i dla tych, którzy nie są pewni, czy robią to dobrze – instrukcja mycia rąk .

Według wytycznych WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) ta czynność powinna trwać około minuty. Tyle czasu potrzeba, aby mikroustroje i wirusy zostały dokładnie spłukane. A 30 sekund to absolutne minimum, które powinniśmy poświęcić na higienę dłoni. Dzieci w przedszkolu śpiewają w tym czasie dwa razy „Sto lat”, albo „Happy Birthday” i tak mierzą czas.

Ręce myjemy po każdym powrocie do domu. Zanim wejdziemy do łazienki, staramy się niczego nie dotykać. Łokciem zapalamy światło i odkręcamy wodę. Jeśli kran ma dwa kurki i trzeba je odkręcić dłońmi, po myciu kurki trzeba umyć i zdezynfekować. Można je też odkręcić przez papierowy ręcznik.

Zarazki najczęściej pozostają na kciukach, paznokciach i skórkach wokół paznokci i o tych częściach dłoni trzeba szczególnie pamiętać podczas mycia. Wycieramy ręce dokładnie ręcznikiem.

Dodatkowo po myciu ręce można zdezynfekować specjalnym płynem z alkoholem.

Początkowo mycie może wydawać się długie i żmudne, ale z każdym kolejnym razem będzie stawało się czymś naturalnym. Dlatego tak ważne jest, aby od początku robić to dokładnie, aż skuteczna higiena rąk stanie się naszym nawykiem.

INSTRUKCJA MYCIA RĄK

1. Moczymy całe dłonie ciepłą wodą i nanosimy mydło w ich zagłębienie.

2. Dokładnie rozprowadzamy mydło na wierzchu i spodzie dłoni, myjemy też przestrzenie między palcami. Nie zapominamy o nadgarstkach.

3. Pocieramy o siebie dłonie z przeplecionymi palcami – lewą nad prawą, a potem prawa dłoń nad lewą.

4. Pocieramy wierzchem jednej dłoni o drugą. Robimy to dla każdej dłoni oddzielnie.

5. Czyścimy ręce od palców do kciuka obiema rękami.

6. Czyścimy kciuk jednej ręki, wsuwając go w „pierścień” zrobiony z kciuka i palców drugiej dłoni.

7. Pocieramy opuszki palców o zagłębienie drugiej ręki.

8. Pocieramy nadgarstek przeciwnymi rękami.

9. Dokładnie spłukujemy umyte dłonie bieżącą wodą.

 

Światowy Dzień Mycia Rąk (ang. Global Handwashing Day , GHD) – święto obchodzone corocznie 15 października, ustanowione przez ONZ w 2008 roku, jako akcja edukacyjna, której celem jest globalna edukacja na temat mycia rąk.

Inspiratorem było Zgromadzenie Ogólne ONZ, które ustanowiło 2008 rok Międzynarodowym Rokiem Warunków Sanitarnych (rezolucja 61/192 z 20 grudnia 2006). Wydarzenie to miało zmobilizować miliony ludzi do korzystania z wody i mydła w celach higienicznych. Akcję wspiera globalnie również Światowa Organizacja Zdrowia.

Powód powołania Światowego Dnia Mycia Rąk

– mycie rąk wodą i mydłem przed posiłkiem i po skorzystaniu z toalety przyczyniają się do ograniczenia przypadków biegunki o ok. połowę, a infekcji dróg oddechowych o ok. 25%

– wg danych na rok 2012 co roku 3,5 miliona dzieci do roku 5 życia umierało z powodu powikłań wynikających z niemycia rąk – głównie biegunka i infekcje górnych dróg oddechowych. Według informacji podanych w 2016 r. liczba ta wynosi ok. 2 milionów

Cele obchodów Światowego Dnia Mycia Rąk

– uświadomienie społeczeństwu na świecie, jak duże znaczenie dla ich zdrowia i życia ma mycie rąk, które może uchronić przed zakażeniem wieloma chorobami,

– monitorowanie mycia rąk na świecie,

– wspieranie globalnej i lokalnej kultury mycia rąk.