W środę, 15 czerwca 2022 r. uczniowie kl. 0, kl. IIa, kl. IIb, oraz klas IV i V
Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Kątach obejrzeli wystawione przez uczniów kl. VI dwa krótkie spektakle pod tytułem Przyjaciele – inscenizacja bajki Ignacego Krasickiego oraz Wielka wyprawa Ciumków.

Celem pokazania tych sztuk było przypomnienie publiczności, że nie każda przyjaźń jest szczera  oraz zachęcenie uczniów do nauki języków obcych.

Utwory przeniesiono na deski szkolnego teatru za sprawą scenariuszy napisanych podczas zajęć kreatywnych z j. polskiego, które w klasie VI prowadziła p. Malwina Majchrzak. 

Głównym bohaterem bajki jest młody zajączek (w tej roli wystąpiła Hanna Królik), bardzo lubiany na łące, którą zamieszkuje. Pewnego dnia usłyszał dźwięki nadchodzącego polowania oraz zobaczył myśliwego (Krzysztofa Dąbrowskiego). Zajączek był przekonany, że przyjaciele pomogą mu ocalić życie. Napotkany koń (Lena Urbańska) nie zrobił jednak nic, żeby uratować zająca, za to zapewnił go, że inni przyjdą z pomocą. Następnie zajączek spotkał woła (Brunona Nowickiego), który nie miał czasu, ponieważ spieszył się na spotkanie i kazał mu skryć się w trawie. Pomocy odmówił również kozioł (Sebastian Kasperek), wymawiając się twardym grzbietem. Owca (Dawid Tarmanowski) pozornie chciała uratować zająca, ale była przekonana, że ją również rozszarpią psy. W akcie desperacji, zajączek zwrócił się do cielęcia (Marcela Opały). To jednak odmówiło, ponieważ uznało, że to starsi powinni pomóc. Bajka nie ma więc szczęśliwego zakończenia. Zajączek nie zdołał ocalić swojego życia i został zagryziony przez myśliwskie psy.

W drugim spektaklu poznajemy czteroosobową rodzinę Ciumków (tatę – w tej roli wystąpił Kacper Bracki, mamę – Lenę Fijołek lub Dorotę Karbowiak, syn Grzeiek – Filip Dobiński i córka Kasia – Oliwia Smith), którzy wybierają się do Nicei. Grzesiek nie słucha rad ojca, który prosi go, by nauczył się kilku zwrotów w  języku francuskim. Doprowadza to do śmiesznej sytuacji w sklepie. Tylko dzięki dobrej woli pani ekspedientki (Maria Kołodziejczyk) chłopcu udaje się kupić bagietki, po które przyszedł do sklepu.

Dialogi w sposób zaskakujący wprowadziły widza w świat pełen trudnych decyzji. Uzupełnieniem ich była muzyka oraz kostiumy bohaterów oddające nastrój danej sceny. Wspaniała scenografia wykonana przez Lenę Urbańską, Olę Mazur i Hanię Króli, przyćmiła nawet niedoskonałości gry aktorskiej.

Spotkanie zakończyło przemówienie Piotra Sobieraja, który w imieniu organizatorów podziękował zgromadzonym za przybycie, przedstawił aktorów oraz osoby odpowiedzialne za przygotowanie spektaklów.  Wszyscy uczniowie kl. VI otrzymali od publiczności gromkie brawa. Na zakończenie najmłodsi uczniowie robili sobie pamiątkowe zdjęcia ze zwierzętami
i innymi postaciami.

Spektakl spodobał się zarówno uczniom, jak i opiekunom.  Przedstawienie gorąco polecamy każdemu bez względu na jego wiek i płeć.                 

Organizatorzy

Linki do filmu z przedstawieniem:

Część pierwsza:

https://bit.ly/3tNnBc0

Część druga:

https://bit.ly/3HJvGUP