We wtorek, 9 lutego, obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Wydarzenie obchodzone jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

Hasło akcji, „Działajmy razem!”, nabiera w tym roku szczególnego znaczenia, gdyż jedynie wspólny wysiłek zarówno dorosłych – rodziców, jak i samych dzieci i młodzieży zapewnić może bezpieczeństwo w czasie intensywnego korzystania z sieci podczas pandemii i zdalnej edukacji.

Szkoła w Kątach aktywnie przyłącza się do obchodów tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu, trwających przez cały luty i marzec.

W ramach obchodów nasza szkoła podjęła następujące działania:

Klasy I-III:

– Przeprowadzenie przez wychowawców zajęć edukacyjnych dla uczniów;

– Wykonanie przez uczniów plakatów klasowych oraz gazetek związanych z tematem.

Klasy IV-VIII:

– Przeprowadzenie zajęć edukacyjnych on – line dla uczniów na temat cyberprzemocy oraz zasad bezpiecznego korzystania z Sieci;

– Konkurs dla uczniów klas IV-VI na logo „Bezpieczeństwo w sieci”.

Przygotuj logo z hasłem „Bezpieczeństwo w sieci” dowolną techniką plastyczną. Zdjęcie gotowej pracy odeślij do7.03.2021 r. do p. Justyny Stradzy na adres swietlicakaty@wp.pl, a po powrocie do nauki stacjonarnej przynieś je do szkoły.

– Konkurs dla uczniów klas VII-VIII na filmik promujący bezpieczeństwo w Internecie.

Nakręć krótki filmik lub stwórz animację, animację poklatkową, w którym opowiesz swoim rówieśnikom, jakich zasad powinni przestrzegać, aby być bezpieczni w Sieci. Prace można zgłaszać indywidualnie lub w parach. Pamiętaj – bohaterem Twojego filmu może być wymyślona postać lub Ty sam. Nie możesz wykorzystać wizerunku innych osób. Gotowe filmiki prześlij do 10.03.2021 r. do p. Anny Przydatek na adres anna.przydatek@spkaty.pl.

Zachęcamy do udziału w konkursach.

Anna Przydatek

Justyna Stradza